Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / Logo Hataların Çözümü / ERP / Ani Yemek Yardımı | Tuzla Bilgisayar
Ani Yemek Yardımı | Tuzla Bilgisayar

Ani Yemek Yardımı | Tuzla Bilgisayar

“AYNİ” YEMEK YARDIMI UYGULAMASI

Yemek yardımının ayni olarak verilmesi ; yemek bedellerinin personele değil, doğrudan veya yemek fisleri yoluyla yemek hizmeti verenlere ödenmesidir.

Gelir vergisi açısından ;

Bu tip yemek yardımı uygulamalarında “Ayni” olarak hesaplatılan tutar gelir vergisinden istisna tutulabilir. İstisna sartları sunlardır.

– Verilen yemeklerin fiilen çalısılan günlere özel olması ;
– Yemek bedellerinin personele değil doğrudan veya yemek fisleri yoluyla yemek hizmeti verenlere ödenmesi ;

* Yemek servisi veren sirketlerden alınan ve personele dağıtılan yemek fisleri kullanılmak suretiyle lokantalarda yenen yemekler de yukarıda belirtilen had dahilinde istisnadan yararlanır.

* Personele yemek yedirmek veya yemek fisi vermek yerine yemek bedeli ödemek yani nakit para vermek veya bunun yerine erzak vermek suretiyle yapılan her türlü yemek yardımları, mutlak olarak vergiye tâbi ücret ödemesi sayılır ve KDV dahil brüt tutarı üzerinden stopaja tâbi tutulur.

SSK açısından ;

Personele isyerinde veya isyeri dısında yemek yedirilmesi yahut yemek fisi verilmesi seklinde sağlanan menfaatler, bu masrafların meblağına bakılmaksızın SSK prim matrahı dısında tutulur. (16-310 Ek Genelgesi)

IK ÜRÜNLERİNDE YEMEK YARDIMININ “AYNİ” OLARAK UYGULAMASI

1. Kanun parametreleri, gelir vergisi tabında “yemek yardımı muafiyeti” alanında gelir vergisinden istisna edilecek günlük tutar belirtilir.

2. Çalısma parametreleri / Sosyal yardımlar bölümünde yeni bir parametre eklenir. İstisnaların Kanun parametrelerindeki oranlara göre yapılabilmesi için parametrenin islem türü “Yemek Yardımı” olarak seçilmelidir.

3. Kurum çalısma parametrelerinde, çalısma parametresi eklenerek özellikleri belirlenir. Yardımın ayni yardım mı nakit yardım mı olacağı belirtilir. İlgili sosyal yardım tutarının SSK
primine dahil edilmemesi için S.G. Primine tabi oran alanı “0” yapılmalıdır. İlgili parametre tutarının SSK primine dahil edilmesi gereken durumlarda S.G. primine tabi oran alanı “100” olmalıdır.

°Yemek yardımının ödeme tipinin “Ay” olarak belirlendiği puantaj kartlarında, gelir vergisi istisnası tutarı , toplam çalısma günü dikk ate alınarak hesaplanır.

°Yemek yardımının ödeme tipinin “Gün” olarak belirlendiği puantaj kartlarında, gelir vergisi istisnası tutarı, sosyal yardımın “Süre” bilgisinde yazılan değer dikkate alınarak hesaplanır.

Örnek: 2011 Eylül Ay’ı içindeki prime esas kazancı 2.000 TL olan bir sigortalıya 15 gün yemek bedeli olarak günlük 10TL yemek yardımı yapılmaktadır. Yemek yardımın net tutarı ve gelir vergisi istisna bedeli ne kadardır?

Puantaj yemek yardımı ödeme tipi “Gün” olarak belirlenmis olduğundan “süre” bilgisine bakarak ;

10*15=150TL Brüt yemek yardımı için hesaplama:

Gelir Vergisi: Yemek Yardımının kanun parametreleri gelir vergisi kontrolü ile vergiden muaf bölümü günlük 10.70TL, puantajda günlük verilen yemek yardımı ise 10TL olduğundan ( 10<10.70) gelir vergisi istisnası hesaplanmayacak ve puantajda tutarın hepsi gelir vergisinden istisna edilecektir.

150TL Yemek Yardımı İstisnası

Damga Vergisi:150*6.6/1000 =0.99TL

150-0.99 = 149.01TL 150 TL Brüt yemek yardımı için hesaplanan Net tutardır.

Örnek: 2011 Eylül Ay’ı içindeki prime esas kazancı 2.000 TL olan bir sigortalıya 15 gün için yemek bedeli olarak günlük 20TL yemek yardımı yapılmaktadır. Yemek yardımın net tutarı ve gelir vergisi istisna bedeli ne kadardır?

Puantaj yemek yardımı ödeme tipi “Gün” olarak belirlenmis olduğundan “süre” bilgisine bakarak ;

20*15 =300TL Brüt yemek yardımı için hesaplama:

Gelir Vergisi: Yemek Yardımının kanun parametreleri gelir vergisi kontrolü ile vergiden muaf bölümü günlük 10.70TL, puantajda günlük verilen yemek yardımı ise 20TL olduğundan ( 20>10.70) gelir vergisi istisnası hesaplanacak ve puantajda bu tutar kadar gelir vergisinden istisna edilecektir.

10.70*15(Gün)=160.50 TL Yemek Yardımı İstisnası

                                                                            G.V. İstisnası              Gelir Vergisi
                                                                                   ↑                                ↑
300TL Brüt yemek yardımı tutarının gelir vergisi : 300 – 160.5 = 139.5 %15= 20.925TL

Damga Vergisi: 300*6.6/1000=1.98TL

D.V Gelir Vergisi
1.98+ 20.925 = 22.905 300-22.905= 277.095TL 300TL Brüt yemek yardımının Net tutarıdır.

sizlere tuzlabilgisayarci.net farkıyla sunulmuştur. Tuzla BilgisayarGökyüzü Bilgisayar

Hakkında ates_kqual202

Cevapla

Scroll To Top