Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / iPhone / Apple merakla beklenen yeni kampüsünü tanıttı: Karşınızda “Apple Park”
Apple merakla beklenen yeni kampüsünü tanıttı: Karşınızda “Apple Park”

Apple merakla beklenen yeni kampüsünü tanıttı: Karşınızda “Apple Park”

Teknoloji devinin 2013 yılında Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde yapımına başladığı ve duyurulduğu günden itibaren büyük ses getiren yeni kampüsüne dair tüm detaylar ortaya çıktı. Öncelikle bugüne kadar “Campus 2” adıyla nitelendirilen ve haberlere bu şekilde konu olan yerleşkenin resmi ismi “Apple Park” olacak.
 

Ayrıca Bkz.Apple “iCloud.net” alan adı için 1,5 milyon dolar ödedi

175 dönüm alan üzerine kurulu kampüsün tamamen yenilenebilir enerjiyle çalışacağı ve dünyanın enerji verimi en yüksek binalarından biri olacağı ifade ediliyor. Çatıdaki 17 megawattlık güneş panelleriyle yine dünyanın en büyük güneş enerjisine sahip yapısı haline getirilen yerleşkede, 9 ay boyunca ısıtma veya soğutma sistemlerinin çalışmasına gerek kalmayan doğal bir havalandırma sistemi bulunuyor.
 

Steve Jobs’ın onuruna en yüksek tepe üzerinde oditoryum yer alıyor

 

Halka şeklinde tasarlanan 2.8 milyon metrekarelik ana bina ise dünyanın en büyük kavisli cam panellerine sahip olacak. Açıklamada ayrıca 12 binden fazla personelin Apple Park’a taşınmasının 6 aydan uzun süreceği ve ana bina dışında geriye kalan alanların inşasına yaz boyunca devam edileceği belirtiliyor.

Şirketin efsane ismi Steve Jobs’ın yaratıcılık ve iş birliği üssü olarak tasarladığı merkez Santa Clara Vadisi’nde önemli bir yeşil alan ortaya çıkardı. Öyle ki toplam 9000 yerli ve kuraklığa karşı dayanıklı ağacın yer alacağı Apple Park’taki halkanın iç bölümünde sadece çalışanlara özel meyve bahçesi, gölet, çim alan ve 3,2 kilometrelik koşu/yürüyüş yolu oluşturuldu.
 
 
Ayrıca Bkz.Samsung, Galaxy Note 7′nin tekrar satışa sunulacağı iddialarına cevap verdi 
Yaşasaydı yarın, yani 24 Şubat’ta 62 yaşına basacak olan Steve Jobs’ın onuruna ve Apple ile dünya üzerinde bıraktığı etkinin şerefine kampüs alanı içerisinde “Steve Jobs Theatre” isminde oditoryum bulunuyor. Apple Park’ın en yüksek tepesine konumlandırılan ve ana binaya bakan 1000 kişi kapasiteli merkez, 6 metre uzunluğunda ve 50 metre genişliğinde. Cam silindir tasarıma sahip oditoryum metalik karbon fiber malzemeden bir çatıya sahip.
 

Apple Park nesiller boyu sürecek inovasyon merkezi olacak 

 
Diğer taraftan halka açık ziyaretçi merkezi ve kafenin de yer alacağı Apple Park’ta çalışanlar için 9290 metrekarelik spor salonu ve güvenli bir Ar-Ge tesisi mevcut. Steve Jobs’ın vizyonunun kendi zamanının çok daha ötesine uzandığını ifade eden Tim Cook, ayrıca Jobs’ın Apple Park’ın nesiller boyunca inovasyon merkezi olmasını istediğini söyledi. Bu bilgiler ışığında kampüsün gelecek kuşaklara yenilik getirmesi için tasarlandığını dile getiren Cook, çalışma ve park alanlarının personele ilham vereceğini ve aynı zamanda çevreye de fayda sağlayacağını belirtti.
 
 
Ayrıca Bkz.Skype, internet bağlantısı yavaş olan kullanıcılar için “Lite” sürümünü yayınlandı 
Steve Jobs’ın eşi Laurene Powell Jobs ise Steve’in Kaliforniya’nın geniş ve aydınlık topraklarından ilham aldığını ve buranın düşünceye dalmak için en sevdiği yerlerden birisi olduğunu ifade etti. Apple Park’ın eşinin ruhunu son derece iyi yakaladığını sözlerine ekleyen Powell, eğer Steve Jobs yaşasaydı zekice tasarlanmış bu aydınlık kampüste kendini çok iyi hissedeceğini söyledi. Önümüzdeki nisan ayında açılacak Apple Park’ın tanıtım videosunu hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.
 
 
 

sizlere tuzlabilgisayarci.net farkıyla sunulmuştur. Tuzla Bilgisayar

Hakkında ates_kqual202

Cevapla

Scroll To Top