Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / iPhone / Apple’dan tarihi iPhone satışı
Apple’dan tarihi iPhone satışı

Apple’dan tarihi iPhone satışı

Geçen yıl akıllı telefon pazarında yaşanan durgunluk sebebiyle satışları azalan Apple, sürpriz bir rakamla yılı kapattı. Firma, tarihindeki en yüksek iPhone satış rakamlarına ulaştı.

 

Yeni rekor geldi

 

Firmadan yapılan açıklamaya göre geçen yılın son çeyreğinde 78.3 milyon adet iPhone sattı. Bu rakam şimdiye kadar elde edilen en yüksek seviye. Analizler firmanın 77.4 milyonda kalacağını tahmin ediyordu.

 

Geçen yıl aynı döneme göre yüzde 4.7 artış sağlayan firma, üç çeyrektir yaşadığı düşüşe de bir son vermiş oldu. Özellikle iPhone 7 serisinin rekordaki etkisi tartışılmaz. Yenilikçi olmamakla eleştirilen Apple buna rağmen çift arka kamera, IP67 sertifikası, Jet Siyah gibi renk seçenekleri ile tüketiciyi cezbetmeyi başardı.

 

iPhone ailesi ilk kez en yüksek ortalama satış rakamına ulaştı. Son çeyrekte ortalama iPhone satış rakamı 694$ oldu. Analizler rakamda düşüş beklemekteydi. Bunun en büyük sebebi ise iPhone 7 Plus modelinin daha fazla ilgi görmesi.

 

iPad tarafında ise 13 milyon adet satış rakamı mevcut. Geçen yıl aynı döneme göre azalma yaşanırken, pazardaki gerileme de bunda etkili oluyor. Yine Apple Watch satışlarında da artış yok. Özellikle Çin pazarında Apple etkisini kaybetmeye başladı.

 

Ayrıca Bkz.WhatsApp’a yeni düzenleme seçenekleri geliyor

Firmanın son çeyrekte elde ettiği gelir 78.4 milyar dolar oldu. Geçen yıla göre yüzde 3 artış yakalanırken, net kar ise 17.8 milyar dolar oldu. Apple’ın nakit rezervi ise 246 milyar dolara yükseldi.

 

İçinde bulunduğumuz çeyrek için Apple’ın yüksek bir beklentisi yok. Firma 51-53 milyar dolar civarında satış geliri bekliyor. Bu rakam geçen yıl aynı dönem ile hemen hemen aynı. 

 

sizlere tuzlabilgisayarci.net farkıyla sunulmuştur. Tuzla Bilgisayar

Hakkında ates_kqual202

Cevapla

Scroll To Top