Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / Diğer Bilim ve Teknoloji / Bilgisayar işlemlerine gerek duymadan koşabilen robot üretildi
Bilgisayar işlemlerine gerek duymadan koşabilen robot üretildi

Bilgisayar işlemlerine gerek duymadan koşabilen robot üretildi

Florida Institute for Human and Machine Cognition (IHMC), yalnızca motoru ve mükemmelleştirilmiş tasarımı sayesinde dengeli bir şekilde koşabilen robot üretti. Koşma şeklinden ötürü deve kuşunu andıran ve bu isimle de anılan robot (gerçek adı Planar Elliptical Runner), küçük boyutlarına rağmen saatte 16 km hıza ulaşabiliyor.
 

Kendisi gibi koşabilen diğer robotlardan çok daha ucuz olan, daha az enerji tüketen ve hatta hız konusunda bazılarını geride bırakabilen PER, bu başarısını tasarımının yanı sıra “tepkin esneklik” ismi verilen özelliğine de borçlu. Tepkin esneklik, motorun çalıştığı sırada robotun bacaklarının bir dirençle karşılaşması durumunda bacaklara daha fazla güç verilmesini sağlıyor. Bu da robotun adım atabilmesini ve pozisyonuna göre arkada kalan bacağını ayarlayabilmesini mümkün kılarak dengeyi sağlıyor.

 
Ayrıca Bkz.TSK’nın yeni vurucu gücü: Obüs ailesinin yeni üyesi MKE üretimi Yavuz 

PER’ın insan boyutlarında olması durumunda saatte 32-48 km hıza ulaşabileceği düşünülüyor. Bu gibi robotlar insanlara gerek duyulduğu durumlarda kullanılması amacıyla geliştiriliyorlar.

sizlere tuzlabilgisayarci.net farkıyla sunulmuştur. Tuzla Bilgisayar

Hakkında ates_kqual202

Cevapla

Scroll To Top