Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / Citrix / Citrix FlexCast Teknolojisi Bölüm 10 Citrix Receiver Pass Through Authentication | Tuzla Bilgisayar
Citrix FlexCast Teknolojisi Bölüm 10 Citrix Receiver Pass Through Authentication | Tuzla Bilgisayar

Citrix FlexCast Teknolojisi Bölüm 10 Citrix Receiver Pass Through Authentication | Tuzla Bilgisayar

Makale serimizin Citrix FlexCast Teknolojisi Bölüm 9 XenApp Services Sites Oluşturulması bölümünde PNAgent’imizin XenApp farmına bağlantısını gerçekleştirmiştik. Oturumu açan kullanıcılarımız (ister etki alanı / ister çalışma grubu olsun) oturumu açtıktan sonra Citrix receiver otomatik olarak çalışıyor vr kullanıcılarımızdan XenApp Ortamı içinde bulunan uygulamalara erişmek için ikinci bir kimlik doğrulaması istiyordu.

 

 

image001

 

 

Bu istek çalışma grubu bilgisayarları için devam edecektir. Fakat etki alanı üyesi durumunda olan bilgisayarlarımız varsa Citrix Receiver kimlik doğrulama adımını iptal ettirebilir ve domain ortamında oturum açmış oldukları kimliklerle uygulamalara erişmesini sağlayabiliriz.

 

 

image002

 

 

Citrix Receiver Pass Through Authentication işlemini yapabilmemiz için Citrix Receiver yazılımını yüklemiş olduğumuz herhangi bir clientin icaclient.adm dosyasını düzenlememiz yeterlidir. Adm dosyamız clientimiz üzerinde Program Files (x86)CitrixICA ClientConfiguration dizini altındadır.

 

 

image003

 

 

İlgili adm dosyasını kopyalayıp etkialanısysvolscripts dizini altına yapıştırıyoruz.

 

 

image004

 

 

Active Directory Domain Controller Sunucumuz üzerinde GPMC yardımıyla yeni bir Policy oluşturuyoruz. Oluşturmuş olduğumuz policynin ismi Citrix Receiver Pass Through Authentication. Bu oluşturmuş olduğumuz policynin Computer Configuration Policies Administrative Templates Policy bölümüne geliyoruz ve sağ tuş ile Add/Remove Templates bölümünü açıyoruz.

 

 

image005

 

 

Add/Remove Templates bölümünde scripts bölümüne kopyaladığımız icaclient adm fileni görebilmekteyiz ve seçiyoruz.

 

 

image006

 

 

Bu templateyi ekledikten sonra policymize yeni bir bölüm gelmiş oldu ve bu bölüm citrix receiver ayarlarını yapılandırabileceğimiz bölümlerdir.

 

Classic Administrative Template (ADM) Citrix Components Citrix Receiver User Authentication sekmesine geliyoruz ve Local user name and password policysini düzenliyoruz.

 

 

image007

 

 

Policymiz üzerinde Enable pass-through authentication ve Allow pass-through authentication for All ICA connections kutularını işaretliyorum ve policymizi kapatıyorum.

 

 

image008

 

 

Oluşturmuş olduğumuz policymizi domain üyesi olan, Citrix receiver yüklü durumdaki bilgisayarlara uygulatıyorum.

 

 

image009

 

 

Clientimiza uygulamış olduğumuz bu politikanın ardından web interfacemizin authentication kısmını düzenliyoruz. Bu düzenleme işlemi için Web Interface sunucumuzu açıyoruz ve XenApp Services Site kısmında oluşturmuş olduğumuz PNAgent site üzerinde sağ tuş Authentication Methods bölümüne geliyoruz.

 

 

image010

 

 

Authentication Methods bölümüne Pass-throught seçimini yapıyoruz ve default ayar olarak işaretliyoruz.

 

 

image011

 

 

Son olarak client işletim sistemimiz üzerinde tanımlamış olduğumuz web interface URL’ sini kontrol ediyoruz. Bu adres hatıralrsanız citrix receiver yüklediğimiz zaman girmiş olduğumuz adresti. Bu adresi doğruluyoruz.

 

PNAgent versiyonları ve register URL yolları için How to Make the Program Neighborhood Agent URL Persistent for All Users Logging on to a Particular System adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Bu işlemlerden sonra kullanıcılarımız oturumu açtıktan sonra oturumu açmış oldukları kullanıcılara atanan uygulamaları otomatik olarak kullanabileceklerdir. Yapılandırmamıza bağlı olarak uygulamalar masa üzerine veya start menüye otomatik gelecektir.

sizlere tuzlabilgisayarci.net farkıyla sunulmuştur. Tuzla BilgisayarGökyüzü Bilgisayar

Hakkında ates_kqual202

Cevapla

Scroll To Top