Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / Logo Hataların Çözümü / ERP / Gecici 9.madde degisiklikleri | Tuzla Bilgisayar
Gecici 9.madde degisiklikleri | Tuzla Bilgisayar

Gecici 9.madde degisiklikleri | Tuzla Bilgisayar

5921 SAYILI KANUN GEÇİCİ 9. MADDE DEĞİSİKLİKLERİ

“GEÇİCİ MADDE 9 – 2009 yılının Nisan ayına ait prim ve hizmet belgelerinde bildirilen sigortalı sayısına ilave olarak, 31/12/2009 tarihine kadar, ise alınma tarihinden önceki üç aylık dönem içinde Sosyal Güvenlik Kurumuna verilen prim ve hizmet belgelerinde kayıtlı sigortalılar dısındaki kisilerden olmak kaydıyla ise alınan ve fiilen çalıstırılanlar için; 5510 sayılı Kanunun 81 inci maddesinde sayılan ve 82 nci maddesi uyarınca belirlenen prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanan sigorta primlerinin isveren hisselerine ait tutarı, altı ay boyunca İssizlik Sigortası Fonundan karsılanır. Bu madde kapsamında ise almaya iliskin 31/12/2009 tarihini 30/6/2010 tarihine kadar, primlerin Fondan karsılanma süresini ise altı aya kadar daha uzatmaya, Bakanlar Kurulu yetkilidir.

5921 sayılı kanunda değilen geçici 9. maddeye göre:

4447 sayılı Kanunun geçici 9 uncu maddesi kapsamına giren sigortalıların 28, 29 veya 31 gün çeken ayın tamamı için ücret almıs olmaları ve söz konusu ayların bazı günlerinde fiili çalısmalarının bulunması, bazı günlerinde ise fiili çalısmalarının bulunmaması durumunda (yıllık ücretli izin, istirahat gibi), yukarıda belirtilen her iki belgede kayıtlı prim ödeme gün sayısının toplamının 30’un altında veya üstünde olması mümkün olmadığından, bu sigortalılar için;

– 5921 sayılı Kanun numarası seçilmek suretiyle düzenlenecek olan aylık prim ve hizmet belgelerinde kayıtlı prim ödeme gün sayısı, fiilen çalısılan gün sayısı üzerinden,

– Diğer prim tesviklerine iliskin kanun numaraları veya kanun numarası seçilmeksizin düzenlenecek olan aylık prim ve hizmet belgelerinde kayıtlı prim ödeme gün sayısı ise; 30 günden, 4447 sayılı Kanunun geçici 9 uncu maddesi kapsamında fiilen çalısılan gün sayısı çıkartılmak suretiyle (30 gün – Fiilen çalısılan gün sayısı) bulunan gün sayısı üzerinden, Kuruma bildirilecektir.

Öte yandan, kapsama giren sigortalıların hak kazandıkları hafta tatili, fiilen çalısılmıs süreler gibi değerlendirildiğinden, hafta tatili için ödenen ücretler, fiilen çalısılmıs süreler gibi 4447 sayılı Kanunun geçici 9 uncu maddesi kapsamında, 5921 sayılı Kanun türü seçilmek suretiyle düzenlenecek olan aylık prim ve hizmet belgesi ile Kuruma bildirilecektir.

 

Yukarıda açıklamalar doğrultusunda 4447 sayılı kanunda yapılan bu değisiklik sonucunda özet olarak; %100 issizlik tesviğinden yararlanan personelin ücretli izinli günleri de “İndirim Kanunu” 5921 sayılı kanun seçilerek SGK kurumuna bildirilebilecektir.

Bu kapsamda İk ürürinde yapılması gerekenler :

Sicil kartlarında; ilgili personelin fiili olarak çalısmadığı günler hangi indirim kanunundan ve oranından hesaplama yapılacağı seçilmelidir.

Sicil kartında yapılan bu seçimden sonra personelin ücretli izin kullandığı puantaj hesaplamaları ilgili kanuna göre yapılacaktır. Bu durumda puantaj hesapları asağıdaki gibi görünecektir. Puantaj kartlarında bu personel için ücretli izin günü girilmis SSK Eksik çalısma nedeni 13 Diğer olarak seçilmis olması gerekmektedir. (Aylık prim ve hizmet belgesinde, fiili olan ve ücretli izin günlerine ait hesaplamaların bildirimlerinin ayrı olarak raporlanabilmesi için)

 

sizlere tuzlabilgisayarci.net farkıyla sunulmuştur. Tuzla BilgisayarGökyüzü Bilgisayar

Hakkında ates_kqual202

Cevapla

Scroll To Top