Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / Mobil Teknolojiler / Giriş seviyesi cihazlara Android Go geliyor
Giriş seviyesi cihazlara Android Go geliyor

Giriş seviyesi cihazlara Android Go geliyor

Bugün itibariyle başlayan Google’ın I/O 2017 geliştirici konferansında öne çıkan başlıklardan birisi Android Go programıydı. Program, giriş seviyesindeki mobil cihazlara daha akıcı bir Android tecrübesi sunmayı amaçlıyor.

 

Android Go programını aslında Android One programının devamı olarak görebiliriz. Android One programı giriş seviyesindeki cihazlara bir donanım standardı getirmeyi amaçlamıştı. Android Go ise bir yazılım standardı getirmeyi amaçlıyor.

 

Bilindiği üzere Android işletim sistemi tüm segmentteki cihazlara aynı şekilde uygulanıyor. Yani üst seviye cihazla alt seviye cihazda çalışan Android işletim sistemi aynı. Bu bakımdan donanımı iyi bir cihaz akıcı bir şekilde Android tecrübesi sunarken, donanımı zayıf cihazlar takılmaya başlıyor. Android Go işte burada devreye giriyor.

 

Ayrıca Bkz.Samsung Galaxy S8 serisi 5 milyon sattı

Android Go programı 3 katmandan oluşuyor: İşletim sisteminin kendisi, üzerinde çalışan uygulamalar ve özel Google Play mağazası. Program, donanımın türüne göre kaynakları ve veri tüketimini sınırlayarak üst seviye kontrol sunuyor.

 

Bileşenler

 

İşletim sistemi Android O sürümü olarak karşımıza çıkıyor. Sürüm 1GB veya daha düşük belleğe sahip cihazlarda bazı kısıtlamalar uyguluyor. Örneğin bellek kullanımını kısıtlıyor veya yeni API sayesinde kullanıcının veri kotasını sürekli takip ederek bağlantıyı kısıtlıyor.

 

Uygulamalar ise yine bu kısıtlamalara göre geliştiriliyor. Elbette ilk olarak Google’ın kendi uygulamaları veri tasarrufu yapacak şekilde optimize edilmiş. Örneğin Chrome Date Saver yavaş bağlantılarda sayfaları optimize ediyor ve basitleştiriyor. YouTube Go uygulaması ise bir videonun içeriğini ekran görüntüsü olarak gösteriyor, her çözünürlükte kullanıcının ne kadar veri indireceğini hesap ediyor. Google, üçüncü taraf geliştiricilere yol göstermesi açısından Building for Billions adında bir program da başlatıyor.

 

Son olarak özel Play Store mağazası, Google’ın belirlediği bu kısıtlamalara göre tasarlanmış uygulamaları ön plana çıkarıyor. Böylece kullanıcılara en uygununu seçme imkanı sunulmuş oluyor.

 

Ne zaman?

 

Android Go programı sonraki tüm Android sürümlerinde yerini alacak. 1GB RAM ve daha düşük mobil cihazlarda Android Go paketi kullanılabilecek. İlk cihazların ise 2018 yılından itibaren piyasada olması bekleniyor.

 

Aslında Google Play mağazasında sistemi yormayacak ve veri tüketimini sınırlayacak pek çok uygulama mevcut. Facebook Lite, Facebook Messenger Lite, Twitter Lite bunlardan bazıları. Android Go tüm bunları aslında bir çatı altında toplamış oluyor. 

 

sizlere tuzlabilgisayarci.net farkıyla sunulmuştur. Tuzla Bilgisayar

Hakkında ates_kqual202

Cevapla

Scroll To Top