Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / Mobil Uygulamalar / Google Play’de yer alan uygulamalarda hile yapıldığı tespit edildi
Google Play’de yer alan uygulamalarda hile yapıldığı tespit edildi

Google Play’de yer alan uygulamalarda hile yapıldığı tespit edildi

 

Akıllı cihaz kullanıcılarının önemli bir bölümü, yeni uygulama yükleyecekleri zaman genellikle aldığı puana ve gelen yorumlara bakarak karar veriyor. AppAnnie tarafından yayınlanan rapora göre Google Play’de bulunan birçok Android uygulamasında ciddi anlamda hile yapıldığı tespit edildi.

Öyle ki uygulamalara yüksek puan ve yorum yapan botlar, bu sayede ilgili yazılımın listelerde ön plana çıkmasına ve daha fazla kişinin indirmesine neden oluyor. Elbette asıl amaç gizlenen zararlı yazılımlar ile tüm kişisel verilere anında erişim sağlamak. Google’ın yakın zamanda sahte yorumlara karşı önlem almasıyla daha akıllı hareket etmeye başlayan botlar, ilginç bir yöntem izlemeye başladı.
 

 

WhatsApp, Chrome ve Messenger gibi uygulamalarda da sahte yorumlar var 

 
WhatsApp, Facebook Messenger, Google Chrome ve Gmail gibi popüler uygulamalara da sahte yorum yazan botlar, bu sayede hem mevcut algoritmanın hem de kullanıcının şüphelenmesini önlüyor. Örneğin Messenger’a 1 Ocak ve 26 Mart tarihleri arasında 4500 adet oyun temalı yorum gelmiş ve 26 Mart’tan sonraki sekiz gün boyunca yaklaşık 3 bin sahte beş yıldız verilmiş.
 
Ayrıca Bkz.Joker karakterinin efsane ismi Heath Ledger’ın belgeselinden ilk fragman geldi  
Messenger’ın oyun olmadığı düşünüldüğünde hile açık şekilde ortaya çıkıyor. Diğer taraftan yorum yapılan hesapların isimleri birbirlerine oldukça yakın ve herhangi bir profille ilişkilendirilmemiş. Bazı uzmanlar ise popüler uygulamaların aslında rekabet için bilerek botlara başvurduğunu, böylelikle “Ücretsiz Uygulamalar” listesinde üst sıralara yerleşmek istediklerini belirtiyor. Yaşanan durumdan en büyük zararı ise yüksek puanlı uygulamalara güvenerek yükleyen kullanıcılar görüyor. Bakalım Google giderek yaygınlaşan bot ağına karşı ne gibi önlemler alacak…
 
 
 

sizlere tuzlabilgisayarci.net farkıyla sunulmuştur. Tuzla Bilgisayar

Hakkında ates_kqual202

Cevapla

Scroll To Top