Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / Logo Hataların Çözümü / ERP / İlk Maaş | Tuzla Bilgisayar
İlk Maaş | Tuzla Bilgisayar

İlk Maaş | Tuzla Bilgisayar

İLK MAAS HESAPLAMA (KAMU MODÜLÜ)

İlk defa Emekli Sandığına tabi bir hizmete atanan memurların ilk tam aylıkları üzerinden % 25 giris keseneği kesilir, bu giris keseneği hem memur hem kurum tarafından ödenir. Bu % 25 emekli sandığı kesintisi dısında normal maaslarda ödenen % 15 memur, % 20 kurum emekli sandığı kesintisi uygulanmaz.

Programa Uygulanması

Puantaj kartları arasında bordro türü olarak “İlkt maas “ seçeneği ile hesaplanır. Hesaplanacak puantaj kartlarında sicil bilgileri tabından bordronun türünün “ilk maas” seçilmesi gerekir.

Bunun için iki yol ile uygulama yapılabilir.

1. Manual hesaplatma

Puantaj kartı manual eklenerek sicil bilgileri tabında / maas tipi :”İlk maaşt” seçilir. Böylece ilgili ödeme gün, toplam çalısma gün ve mesailer alanlarına gün sayısı yazılarak hesaplama yaptırılır. Böylece puantaj kartı içerisinde emekli sandığı kesintisi olarak hem kurumdan hem memurdan %25 oranında kesinti yapması sağlanır.

Hesaplar ayrıntısında asağıda görüleceği gibi matrah üzerinden hem kurum hem de isveren için %25 kesintisi yapılmıstır.

2. Otomatik hesaplatma;

Puantaj kartı üreti islemi ile puantaj öndeğeri seçilir. “Maas tipi :İlk maas” belirlenir, filtrelerden ise giris tarihi yada diğer filtreler kullanılarak puantaj kartları üretilir.

İlk maas bordrolarının normal maas bordrolarından hesaplama farklılıkları;

İlk tam aylıkları üzerinden % 25 giris keseneği kesilir. % 25 memurdan % 25 devletten olmak üzere toplam % 50 lik bir kesinti Emekli Sandığına gönderilir.

 

sizlere tuzlabilgisayarci.net farkıyla sunulmuştur. Tuzla BilgisayarGökyüzü Bilgisayar

Hakkında ates_kqual202

Cevapla

Scroll To Top