Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / Web Siteleri / İnternet tarihinin en büyük açık dizin projesi “DMOZ” kapanıyor
İnternet tarihinin en büyük açık dizin projesi “DMOZ” kapanıyor

İnternet tarihinin en büyük açık dizin projesi “DMOZ” kapanıyor

Yaklaşık 19 yıldır gönüllü editörlerin yardımıyla web sitelerini bilgisayar, sanat, oyun, sağlık, alışveriş ve bilim gibi toplam 15 ana kategori altında listeleyen DMOZ için yolun sonu göründü. Yapılan resmi açıklamaya göre gözde platformun yaklaşık iki hafta sonra, 14 Mart Salı günü itibariyle kapanacağını duyuruldu.
 

Ayrıca Bkz.Türk oyun şirketi Crytek’te kriz devam ediyor: Çalışanlar düzenli maaş alamıyor
Google’ın büyük çıkış yaptığı ve bot yazılımların en popüler olduğu dönemlerde dahi insan kaynaklı açık dizin olma ilkesinden asla vazgeçmeyen DMOZ, böylelikle sadece kaliteli, güvenli, özgün ve güncel içeriklere sahip sitelere yer verdi. Öyle ki birçok kullanıcı istediği listeye girebilmek için yıllarca beklemek zorunda kaldı ve büyük bir çoğunluğun beklentileri ise olumsuz sonuçlandı.

Tarihin tozlu sayfalarını karıştırdığımızda 5 Haziran 1998 tarihinde “Gnuhoo” adıyla ilk kez hayata geçirilen açık dizin projesi kısa süre sonra “Newhoo” olarak anılmaya başlandı. Aynı yılın kasım ayında Netscape tarafından satın alınan platformun ismi “Netscape Open Directory” şeklinde değiştirildi. Giderek popüler ve değerli hale gelen Netscape’i 4.2 milyar dolar karşılığında satın alan AOL, açık dizin projesinin bugüne kadar süregelen son sahibi oldu.
  

sizlere tuzlabilgisayarci.net farkıyla sunulmuştur. Tuzla Bilgisayar

Hakkında ates_kqual202

Cevapla

Scroll To Top