Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / Apple / Mac Pro güncellendi, iMac Pro yolda
Mac Pro güncellendi, iMac Pro yolda

Mac Pro güncellendi, iMac Pro yolda

Apple’ın profesyonellere yönelik olarak tasarladığı ve silindirik tasarımıyla döneminin ilgi gören ürünleri arasında yer alan Mac Pro uzun zamandır güncellenmiyordu. Apple dün sürpriz bir hamle ile güncellenmiş versiyonları duyurdu ve profesyonel kullanıcılara yönelik heyecanlandırıcı mesajlar verdi.

 

Daha hızlı Mac Pro

 

Apple aslında Mac ailesinde en büyük geliri dizüstü kullanıcılarından elde ediyor. Bu yüzden dizüstü modelleri daha sık yenileniyor. Masaüstü tarafında ise 2-4 yıl arasında değişen güncelleme süreleri görüyoruz. Mac Pro da buna dahil.

 

Apple’ın yaptığı açıklamalara göre yine çok büyük bir değişiklik yok. Düşük versiyonun Intel Xeon işlemcisi 6 çekirdekli olurken grafik tarafında da AMD Radeon G500 tercih edilmiş. Tepe versiyonda ise 8 çekirdekli Xeon işlemci ve AMD Radeon D800 grafik birimi kullanılmış. Fiyatlar ise yine 2999$ ve 3999$ şeklinde.

 

Ayrıca Bkz.Nvidia tabanlı yapay zeka, poker ustalarını yendi

Performans anlamında dişe dokunur bir artış yakalayan güncellenmiş modelde buna rağmen Thunderbolt 3 veya USB Tip-C gibi önemli ayrıntılara yer verilmemiş. Apple şimdilik Mac Pro modelini olduğu gibi bırakmaya karar vermiş. Asıl gelecek yıl itibariyle radikal değişikliklere uğramış modüler bir Mac Pro modeli karşımıza çıkacak.

 

iMac Pro

 

Profesyonellere yönelik bir iMac modeli uzun süredir iddiaların odak noktasıydı. Apple nihayet iddiaları doğruladı. Muhtemelen sonbahar aylarında profesyonellere yönelik iMac modellerini görme şansımız olacak.

 

iMac serisi en son 2015 yılında güncellenmişti. Çok ince bir kasa tasarımı olduğu için Apple donanım konusunda modele çok yüklenmiyor. Öyleki bazı modeller entegre Intel grafik birimleri ile gelmekteydi.

 

iMac Pro adını alacağı tahmin edilen yeni modellerde ise Apple daha güçlü işlemciler ve AMD Radeon D serisi ekran kartlarının olacağı düşünülüyor. Böylece masaüstü tarafında profesyonel Apple çözümleri arayanlar için Mac Pro’dan sonra iMac Pro modelleri de seçenekler arasına girmiş olacak.

 

Mac Mini

 

Apple’ın uzun süredir güncellemediği diğer bir masaüstü bilgisayarı Mac Mini de iptal edilme iddialarının odağındaydı. Apple yetkilileri Mac Mini modelinin son kullanıcı ile profesyonel kullanıcı arasında iyi bir noktaya konumlandığını ve kendileri için çok önemli olduğunu belirtiyor. Mac Mini serisi kesinlikle iptal edilmeyecek ancak bu yıl güncelleneceğine dair de bir işaret verilmedi. Bu bakımdan bu yılın özellikle iMac açısından hareketli olacağını söyleyebiliriz. 

 

sizlere tuzlabilgisayarci.net farkıyla sunulmuştur. Tuzla Bilgisayar

Hakkında ates_kqual202

Cevapla

Scroll To Top