Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / Logo Hataların Çözümü / ERP / Mevzuat Kıdem İhbar | Tuzla Bilgisayar
Mevzuat Kıdem İhbar | Tuzla Bilgisayar

Mevzuat Kıdem İhbar | Tuzla Bilgisayar

Konu: Kıdem Tazminatı Hesaplaması

Kıdem tazminatı, hizmet sözlesmesinin bildirimli sona ermesi durumlarında ya da yasanın öngördüğü bazı bildirimsiz sona ermelerde isveren tarafından verilir. İlke olarak, her tam yıl için 30 günlük ücret üzerinden ödenir. Bu süre arttırılabilir. Ancak kıdem tazminatı’nın bir üst sınırı, tavanı vardır. Kıdem tazminatı, devlet memurlarına ödenen en yüksek emekli ikramiyesini geçemez. Emekli ikramiyesi, göstergeler ve katsayının çarpımı ile olustuğu ve katsayı her altı ayda bir değistiği için, kıdem tazminatının tavanı her altı ayda bir değisir. Tavanın üstünde yapılan ödeme cezasal yaptırıma bağlanmıstır. Ayrıca, yapılan fazla ödeme de personelden geri alınır.

Kıdem tazminatı son ücret üzerinden ödenir. Kıdem tazminatına esas ücret, giydirilmis ücrettir. Bu ücretin içine devamlı olarak verilen nakit ya da parasal olarak ölçüm imkanı olan tüm malsal yardımlar girer. Kıdem tazminatına hak kazanılan tarihten geriye doğru bir yıl içinde verilen tüm hakların ve çıplak ücretin bir güne düsen miktarı bulunur.

Kıdem Tazminatı Kesintileri

• İs yasası ve Deniz İs yasası hükümlerine göre verilen ve 2762 sayılı yasanın getirmis olduğu tavan sınırlaması içinde kalan kıdem tazminatından gelir vergisi kesilmez. Tavanı asan bir
ödeme olursa vergilenmesi gerekir. Ancak hazine tarafından geri alınması gereken bir paranın vergilenmesi herhalde düsünülmeyecektir.

• Basın-İs yasasına göre verilen kıdem tazminatının 24 aylığı asmayan tutarı vergilendirilmez. Basın-İs yasasında tavan sınırlaması yoktur, ancak 24 aylığı asan tutar vergilendirilir.

• Kıdem tazminatının tümünden binde 6 oranında damga vergisi kesilir.Ancak SSK ve Gelir Vergisi kesintisi yapılmaz.

ÖRNEK
Bay (A)’nın kıdemi 3 yıl, 5 ay, 6 güne karsılık gelmektedir. Bay (A)’nın son ücreti aylık 900. TL olsun. Ayrıca, Bay (A)’ya geçen yıl içinde toplam 1.800 TL ikramiye, 43,80 TL yakacak yardımı, 18,25 TL bayram yardımı, 16,42 TL izin yardımı verilmis olsun. İsyerinde verilen yemek maliyeti kisi basına günde 3,00. TL, servis maliyeti de kisi basına 3,00 TL olsun.

01.Ocak.1996 tarihine göre önce kıdem tazminatına esas günü bulalım:

 

sizlere tuzlabilgisayarci.net farkıyla sunulmuştur. Tuzla BilgisayarGökyüzü Bilgisayar

Hakkında ates_kqual202

Cevapla

Scroll To Top