Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / Cep Telefonu Diğer / Mobil cihazlara 260MB/s yazma hızı ve 256GB kapasite geliyor
Mobil cihazlara 260MB/s yazma hızı ve 256GB kapasite geliyor

Mobil cihazlara 260MB/s yazma hızı ve 256GB kapasite geliyor

Android işletim sisteminin ilk dönemlerinde 256MB bellek seviyeleri bizi karşılamıştı. iPhone tarafında ise 4GB depolama kapasitesi ile yola çıkılıyordu. Zamanla veriler büyüdü, aktarımlar hızlandı ve kapasite ihtiyacı da arttı. 4GB, 8GB, 16GB derken günümüzde 64GB kapasite bile kimi kullanıcılar için yetersiz kalıyor. Samsung, ihtiyacı karşılamak için var gücüyle çalışıyor.

Firma geçtiğimiz yıllarda 128GB kapasiteli UFS 2.0 depolama belleklerini piyasaya sürmüştü. Yazma hızlarında 150MB/s seviyesini yakalayan bu belleklerin üzerine şimdi de 256GB UFS 2.0 bellekler geliyor. Çift hatlı veri transfer sistemi ile okuma hızlarında 850MB/s, yazma hızlarında da 260MB/s seviyesini yakalayan yeni bellekler, mobil cihaz pazarında yeni bir rekora imza atıyor.

Ayrıca Bkz.Samsung Galaxy S7 Edge resmiyet kazandı

Akıllı telefonları adeta SSD seviyesine çıkaran yeni bellekler, zaten Samsung’un SSD teknolojilerinden faydalanıyor. Firma, yüksek hızlar için en gelişmiş 3D V-NAND flash bellek yongalarını kullanıyor. Ayrıca yönetim için de özel tasarlanmış bir kontrolcü bulunuyor. Böylece rastgele yazma hızlarında 40 000, rastgele okuma hızlarında 45 000 IOPS performansı yakalanabiliyor.

USB 3.0 desteği de sunan bellek, şüphesiz mobil cihazlardaki depolama ihtiyacını büyük oranda çözecek ancak bunun için hatırı sayılır bir ücreti gözden çıkarmak gerekecek. Hali hazırda mobil cihazlarda 128GB dahili kapasite sınırı var. Harici hafıza kartı desteği ile üreticiler dahili kapasiteyi sınırlı tutmayı tercih ediyor. Zaman zaman da iki bellek kullanarak daha yüksek kapasitelere çıkılıyor. İlk 256GB kapasiteli akıllı telefonu kimin üreteceği ise şimdiden merak konusu oldu.
 

sizlere tuzlabilgisayarci.net farkıyla sunulmuştur. Tuzla Bilgisayar

Hakkında ates_kqual202

Cevapla

Scroll To Top