Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / iPhone / Tim Cook: Qualcomm para koparmaya çalışıyor, dava açmak zorunda kaldık
Tim Cook: Qualcomm para koparmaya çalışıyor, dava açmak zorunda kaldık

Tim Cook: Qualcomm para koparmaya çalışıyor, dava açmak zorunda kaldık

 

Kısa süre önce kendisinden ürün almak isteyen şirketlere ticaret etiğine aykırı anlaşma şartları sunduğu gerekçesiyle Qualcomm’a dava açan ABD Ticaret Bakanlığından sonra Apple da benzer şikayetlerle harekete geçti. Kendilerine zahmetli, masraflı, mantıksız ve kabul edilemez lisanslama süreçleri sunulduğunu ifade eden teknoloji devi bu yüzden Qualcomm’a 1 milyar dolarlık tazminat davası açtı.
 
Ayrıca Bkz.Apple milyonlarca avro vergi cezasını ödemedi 
Qualcomm cephesi her ne kadar iddiaların asılsız olduğunu söylese de Apple CEO’su Tim Cook, son çeyrek finansal sonuçların değerlendirildiği etkinlikte bu konuya değinmeden geçmedi. Mahkemeye sunulan dilekçe incelendiğinde dava açmaktan başka çarelerinin kalmadığının altını çizen Cook, Qualcoom’un -gelişmiş ekran, Touch ID parmak izi tarayıcısı ve kamera gibi- ilgisinin bulunmadığı teknolojiler için telif ücretleri istediğini ve Apple’dan bir şekilde para koparmak için çaba harcadığını belirtti.
 
Yaşananlara ilişkin “Koltuğu sattıktan sonra kullanılacağı yere göre ekstra para istemek.” şeklinde ilginç bir benzetme yapan Cook, milyonlarca doların alıkonulduğunu ve gerçek anlamda davadan başka çözüm kalmadığını yineledi. Daha önce de benzer suçlamalarla hakkında dava açılan ve milyonlarca dolar tazminat ödemeye mahkum edilen Qualcomm’un sicili bir hayli kabarık. Bakalım Apple ile aralarındaki bu gerginlik nasıl sonuçlanacak…
 

sizlere tuzlabilgisayarci.net farkıyla sunulmuştur. Tuzla Bilgisayar

Hakkında ates_kqual202

Cevapla

Scroll To Top