Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / Logo Hataların Çözümü / ERP / Windows Birleştirilmiş Kullanıcı Özelliği (Active Directory) | Tuzla Bilgisayar
Windows Birleştirilmiş Kullanıcı Özelliği (Active Directory) | Tuzla Bilgisayar

Windows Birleştirilmiş Kullanıcı Özelliği (Active Directory) | Tuzla Bilgisayar

Windows Birlestirilmis Kullanıcı Özelliği

Active Directory, ağ üzerindeki nesneler hakkında bilgi depolar ve bu bilginin yöneticiler ve kullanıcılar tarafından bulunmasını ve kullanılmasını kolaylastırır. Active Directory, dizin bilgilerinden mantıksal ve hiyerarsik bir düzen olusturmak için yapılandırılmıs bir veri deposu kullanır Dizin olarak da bilinen veri deposu, Active Directory nesneleri hakkında bilgi içerir. Bu nesneler genelde; sunucular, birimler, yazıcılar ile ağ kullanıcıları ve bilgisayar hesapları gibi
paylasılan kaynaklar içerir. Güvenlik, oturum açma kimlik denetimi ve dizindeki nesnelere erisim denetimi aracılığıyla Active Directory ile tümlesik çalısır. Bu özellikten yararlanmak amacıyla oturum açmak için geçerli olan kullanıcı adı ve sifrelerinin programa giris sırasından kullanılması sağlanmıstır.Sistemin çalısabilmesi için öncelikle Sistem isletmeni Windows Dizin Hizmeti Yönetimi bölümünden Etki Alanı Yönetim Bilgilerinin girisinin yapılması gerekmektedir.

Kullanıcı Adı:Ağ üzerinde okuma yetkisi olan bir kullanıcı adı tanımlanabilir.
Kullanıcı Sifresi:Tanımlanan kullanıcının oturum açma sırasında kullandığı sifredir.
Etki Alanı: Domain Server’ın adı.
DN Yolu: Domain Server’ın Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolün (DHCP)’deki kayıtlı
adı.Örnek; DC=logo,DC=com,DC=tr formatinda yazılmalıdır.
Dizin Hizmet Sunucusu: Domain Server’ın Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolün
(DHCP)’deki kayıtlı adı.

Ayarlar’da tüm seçenekler isaretlenmelidir. Tanımlanan bilgilerin doğruluğu “Bağlantıyı Sına”seçeneğiyle kontrol edilir. Kayıt Defteri bölümünden Windows Dizin Hizmetinde yapılan islemlerin tarihçesi tutulmaktadır.

Kullanıcı tanımlarında iki sekilde “Windows Birlestirilmis Kullanıcı” tanımlaması yapılır.
1- Mevcut kullanıcı tanımlarını domain user’da tanımlı kullanıcı isimlerine göre değistirip(kullanıcı adı domainde tanımlandığı sekli ile değistirilmelidir) sağ mouse “Windows Kullanısı Olarak Ata” seçeneği ile tanımlama yapılabilir. Kullanıcı adı koyu renk ile gösterilir, kullanıcı sifresi isletim sistemi oturumu açılırken tanımlanan sifredir.

 

2- Kullanıcı tanımlarında “Windows Kullanıcısı Ekle” seçeneği ile Windows Dizin Hizmetinde kayıtlı kullanıcılar listelenir ve bu kullanıcılar arasından kullanıcı seçilir. Kullanıcı adı koyu renk ile gösterilir, kullanıcı sifresi isletim sistemi oturumu açılırken tanımlanan sifredir.“Windows Kullanıcı Ekle” islemi ile sadece dizin hizmetinden bilgi alınır, domain kullanıcılar için ekleme, silme yada değistirme gibi islemler yapılmaz.

“Windows Birlestirilmis Kullanıcı” olarak tanımlanan kullanıcının,“Kullanıcı Öndeğerleri” nde “Windows Birlestirilmis Kullanıcı” seçeneği isaretli olacaktır.

 

Otomatik Olarak Aç Özelliği:
“Windows Birlestirilmis Kullanıcı” olarak tanımlanan kullanıcının,kullanıcı öndeğerleri”nde “Oturumu otomatik olarak aç“ seçeneği isaretlenirse program çalıstırıldığında kullanıcı adı ve sifresi Active Directory’den otomatik olarak algılanarak, kullanıcı adı ve sifresinin tanımlandığı bağlantı ekranı
getirilmeden kullanıcının öndeğer firmasına tanımlı yetkileri ile giris yapılması sağlanır. “Otomatik olarak aç” özelliği Sistem Đsletmenin’ne bağlantı sırasında aktif olmayacaktır. Manuel sifre girisi yapılmalıdır.

Windows Açılırken Otomatik Olarak Çalıs Özelliği:
İzle-Seçenekler-Kullanıcı Seçeneklerine “Windows Açılırken Otomatik Olarak Çalıs Özelliği” eklenmistir. Bu özellik ile Windows açılırken program otomatik olarak açılacaktır. Bu özellik “Otomatik Olarak Aç Özelliği” ile birlikte kullanıldığında Windows açılırken programda otomatik olarak tanımlı kullanıcı ve sifresi ile öndeğer firmaya giris yapılacaktır.

Uyarılar:
“Windows Birlestirilmis Kullanıcı” olarak tanımlanan kullanıcının şifrelerinde Türkçe karakter kullanılmaması, büyük-küçük harf girişine dikkat edilmesi sistemin düzenli çalışması için önerilmektedir.
“Windows Birlestirilmiş Kullanıcı” özelliği Navigator’da desteklenmemektedir.LgNavi.dll üzerinde ayrı bir düzenleme yapılacaktır.

 

 

sizlere tuzlabilgisayarci.net farkıyla sunulmuştur. Tuzla BilgisayarGökyüzü Bilgisayar

Hakkında ates_kqual202

Cevapla

Scroll To Top