Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / Diğer Bilim ve Teknoloji / Yörüngede 718 gün geçiren uzay aracı geri döndü
Yörüngede 718 gün geçiren uzay aracı geri döndü

Yörüngede 718 gün geçiren uzay aracı geri döndü

 

OTV programı kapsamında yörüngeye fırlatılan X-37B Orbital Test Vehicle, yörüngede tam 718 gün geçirmesinin ardından NASA’ya ait olan Kennedy Space Center Shuttle Landing Facility’ye iniş yaptı. Yörüngede neredeyse 2 sene geçirerek OTV programı dahilinde yörüngede geçirilen toplam gün sayısını 2085’e yükselten uzay aracı, NASA’nın planlarına göre daha erken bir tarihte Dünya’ya dönüş yapacaktı. NASA, açıklanmayan bir nedenden ötürü uzay aracını daha uzun süre yörüngede tutmaya karar vermişti. Bu kararın ardından normal koşullarda Şubat ayında iniş yapması beklenen araç birkaç ay daha yörüngede kaldı.
 

Boeing tarafından üretilmiş olan ve yeniden kullanılabilen uzay aracı, görevinin uzaması ve tüm dikkatli üzerine çekmesinin yanı sıra önceki görevinde elde ettiği en uzun süre yörüngede kalma rekorunu da kırmış oldu. Uzay aracının önceki rekoru 674 gündü.

 
Ayrıca Bkz.Türkiye’nin ilk milli kamikaze droneları tanıtıldı 

Air Force, X-37B’yi beşinci görevi için hazırlamaya başladı. Uzay aracının 2017’nin sonlarına doğru Florida’daki Cape Canaveral Air Force Station’dan fırlatılması bekleniyor.

sizlere tuzlabilgisayarci.net farkıyla sunulmuştur. Tuzla Bilgisayar

Hakkında ates_kqual202

Cevapla

Scroll To Top